Z pamiętnika hazardzisty.
Bez kategorii

Chcesz przetrwać (a co odważniejszy – odnieść sukces) w 2020 roku? Dobór gier! (część 2)

W ostatnim wpisie bawiliśmy się kalkulatorem wariancji w odniesieniu do zarządzania kapitałem przeznaczonym na grę. Dzisiaj  zajmiemy się drugą  co do ważności (moim skromnym zdaniem) umiejętnością – Odpowiednim Doborem Gier.

Tym razem weźmiemy pod uwagę poziom naszych przeciwników. W końcu nawet 6-ty pokerzysta globu (o ile w ogóle dałoby się sporządzić taką listę) będzie przegrywał, jeśli będzie siadać do gry tylko z tymi pięcioma lepszymi. Albo prościej:

Jeśli nie możesz dostrzec frajera przy stole w ciągu pierwszych 30 minut, to sam jesteś frajerem.

Narzędziem, które nam dzisiaj pomoże, będzie Sharkscope i jedna z jego funkcji – znajdź turniej. Tam z kolei skorzystamy ze wskaźnika ability.

Ability to wskaźnik o maksymalnej wartości 100, pokazujący umiejętności gracza na podstawie wszystkich innych statystyk, które opracowaliśmy dla tego gracza. Umożliwia łatwe porównywanie graczy, którzy grają na różnych stawkach i typach turniejów – na przykład gracz, który przegrywa niewiele na wysokich stawkach, jest prawdopodobnie lepszym graczem niż ten, który wygrywa pieniądze na bardzo niskich stawkach.

Niestety nie wiemy dokładnie, które statystyki są brane pod uwagę, ani jaka waga jest im nadawana. Krótkoterminowo ogromny wpływ na wskaźnik ability będzie miała również wariancja. Ale nadal wydaje się on dosyć dobrym punktem odniesienia. Po szybkim zagłębieniu się w temat dowiadujemy się, że peny zakres wartości tej statystyki to 50-100. Dziwnym trafem autorzy aplikacji nie wspominają nic o dolnej granicy. Chyba ktoś tu nie chce za bardzo urazić graczy rekreacyjnych. W końcu lepiej zobaczyć przy swoim nicku 53, a nie 3. Takie delikatne zakłamanie rzeczywistości.

No dobra, dosyć teorii, przejdźmy do praktyki.

W tym miejscu sprawdzamy swoje ability:

tutaj natomiast sprawdzamy średnie ability graczy w turnieju, który chcemy zagrać. Wskaźnik ten jest dynamiczny i zmienia się wraz z przebiegiem turnieju. Trochę inaczej będzie wyglądał po samym rozpoczęciu, po zamknięciu rejestracji, albo na stoliku finałowym. 

Oczywiście samo bycie powyżej średniej turniejowej nie wystarczy. Z ręką na sercu przyznam, że jakoś dogłębnie tematu nie badałem, ale przyjmuję założenie, iż moje ability powinno być o około 7-12 punktów wyższe niż średnia w danym turnieju. Im bliżej jestem top’u mojego wpisowego, tym większą przewagę chcę posiadać. Wyraźnie widać już, że analiza ability pozwoli nam na podjęcie dwóch kluczowych decyzji:

 • eliminacji z naszego grafiku turniejów, w których nie mamy wystarczającej przewagi nadprzeciwnikami, dzięki czemu zwiększymy swoje ROI, czy tam godzinówkę,
 • odpowiedniego doboru turniejów. Zdecydowanie lepiej grać turnieje, gdzie nasza przewaga jest największa, dzięki czemu zwiększymy swoje ROI, czy tam godzinówkę,

Zarządzanie naszym pokerowym grafikiem w mtt, powinno być dynamiczne. Warto raz na jakiś czas przyjrzeć się turniejom, które gramy i odpowiednio regulować i usprawniać naszą listę tych najbardziej dochodowych. Turnieje za 22$ o różnych porach dni i na różnych roomach to zupełnie inne turnieje. Dobrym pomysłem będzie również prowadzenie arkusza, do którego regularnie wprowadzamy ability. Szybko okaże się, iż pewne turnieje warto grać tylko w niektóre dni tygodnia.  

Sharkscope daje również całkiem sporo opcji na filtrowanie:

Polecam każdemu przyjrzeć się swoim wynikom w turniejach turbo, hyperturbo, albo satelitach 😉 

Mam nadzieję, że po tym oraz ostatnim wpisie wiesz już mniej więcej, które gry odpowiadają Twoim możliwością, na które Cię stać oraz jakie straszne rzeczy mogą zaistnieć po drodze. Wariancja w pokerze turniejowym jest ogromna, a dobieranie gier, które gramy powinno się odbywać się dynamicznie, praktycznie z dnia na dzień. Masz za sobą bardzo nieudaną sesję w niedzielę i bankroll piszczy biedą? Obetnij kilka turniejów w sesji poniedziałkowej, znajdź kilka lepszych alternatyw. Turniejowy bumhunting ma istotny wpływ na Twoją godzinówkę 😉

Do usłyszenia!

Join the discussion

 1. Kamil

  Bardzo fajny i co najważniejsze, pomocny artykuł. Dzięki!

 2. Meryjanepl

  Witam
  A pytanie mam takie skoro próbka mtt jest dosc duża przyjmijmy że 5k mtt. Ile grasz dziennie Turków jak już ustalisz sobie grafik ?? Zauważyłem z doświadczenia że im mniej stołów gram na raz tym bardziej jakość gry się podnosi Więc pytanie ile optymalnie gra się turniejów dziennie (przeciętny wygrywający reg) na raz żeby ta próbkę zrobić Jak to wygląda w twoim klimacie 1 miesiąc 1 rok

  • sosickpl
   sosickpl

   Każdy musi znaleźć swoją liczbę, gdzieś tam pomiędzy odpowiednią jakością gry, a “brakiem nudy”. Ja przez większość czasu gram 12 stolików, ale chyba najfajniej czuję się przy 6-8 i tyle właśnie grywam, jak jest jakiś deep, albo sesja z wyższym buy in’em niż standardowo. Taki rodzaj sesji to też fajna forma nauki.

 3. eSka

  Świetny wpis. Naprawdę bardzo fajnie się to czyta. Na pewno zostanę na dłużej.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *